img 2023-03-11

SVB banko žlugimas

img

Reguliavimo institucijos penktadienį uždarė vieną iš svarbiausių Silicio slėnio bankų (SVB), o tai pažymėjo didžiausią banko žlugimą nuo Didžiosios recesijos ir antrą pagal dydį JAV istorijoje.

Pasak Bloomberg News, SVB laikė daug iždo ir kitų vyriausybės obligacijų, kurios sudarė daugiau nei pusę jos turto. Didėjant palūkanų normoms, tos obligacijos tapo mažiau vertingos, o bankui reikėjo padengti nuostolius.

Ketvirtadienį SVB akcijos nukrito 60 procentų, po to, kai bankas prieš dieną pareiškė, kad pardavė 21 mlrd. USD turto ir planuoja parduoti dalį savo akcijų, kad surinktų pinigų nuostolių padengimui.

SVB uždarydama savo 21 mlrd. USD poziciją patyrė 1.8 mlrd nuostolių.


Kaip SVB žlugimas palietė bankų sektorių?

Ketvirtadienį (kovo 9d.) ir penktadienį (kovo 10d.) susirūpinimas dėl SVB bankų akcijas pasiekė plačiau. 

„First Republic Bank“, kuris taip pat aptarnauja daugelį Kalifornijos technologijų įmonių, penktadienio popietę smuko maždaug 22 proc. „Bank of America“ akcijos penktadienio popietę nukrito maždaug 1 proc., o „Morgan Stanley“ akcijos atpigo daugiau nei 2 proc.


Domino efektas

Depozitai, kurių vertė yra iki 250k dolerių, yra drausti valstybės, tačiau dauguma startuolių laikė milijonus, o kiti ir šimtus milijonų dolerių SVB banke. Kurią dalį pinigų pavyks susigrąžinti dar neaišku. 

Aišku tik viena - šio banko žlugimas sukels domino efektą įmonių, kurios laikė savo didžiąją kapitalo dalį šiame banke, žlugimui.


SVB banko žlugimas palietė ir kriptovaliutų sektorių

USDC, stabiliosios valiutos (stablecoin) vertė, kuri visada buvo pririšta prie dolerio ir kainuodavo 1:1 santykiu su doleriu, išėjus naujienoms apie SVB banko kolapsą, krito iki 0.85:1 (USDC:USD). 


Tokį kritimą įtakojo tai, kad USDC dalį savo rezervo (~25%) laikė SVB banke, todėl investuotojams suskubus USDC keisti į kitas stabilias valiutas, USDC vertė smuko.