Idėjos kurti, idėjos gaminti, idėjos dalintis tuo, ką sugebame geriausiai. Realizuojant šias idėjas svarbus kiekvienas etapas. Sklandus verslo startas – tai privaloma sąlyga siekiant sėkmės versle. Mūsų vykdomas įmonių steigimas leis Jums kurti verslo ateities planus, starto rūpesčius patikint profesionalams.
Pirmasis aspektas, kurį turi apgalvoti planuojantys įkurti nuosavą verslą yra jo teisinės formos pasirinkimas. Nors Lietuvos Civiliniame kodekse numatyta ir daugiau juridinių vienetų formų, tačiau dažniausiai pasirenkamas IĮ, MB ir UAB steigimas. Renkantis tinkamiausią teisinę formą svarbu įvertinti būsimo verslo viziją ir žinoti pagrindinius šių juridinių vienetų aspektus.
Individualios įmonės teisinė forma tinkamiausia smulkiojo verslo atstovams, kurie nori įsteigti įmonę be didelio pradinio kapitalo ir bent jau verslo pradžioje neplanuoja įdarbinti didelio skaičiaus samdomų darbuotojų. LR individualių įmonių įstatyme nėra numatyta minimalaus IĮ steigimo kapitalo, tad dažnai ši teisinė forma pasirenkama dėl ribotų finansinių galimybių.
Tačiau čia svarbu žinoti kitą aspektą – IĮ savininkui už įmonės neįvykdytas prievolės numatyta neribota civilinė atsakomybė. Kitaip tariant, nesėkmės ar verslo sunkumų atveju IĮ skolos gali būti išieškomos ne tik iš įmonės, bet ir iš asmeninio IĮ savininko turto. Planuojant verslo plėtrą ateityje, IĮ teisinės formos pasirinkimas turi vieną trūkumą ir vieną privalumą. Vadovaujant IĮ praktiškai labai sunku pritraukti investuotojus, nes IĮ negali išleisti naujų akcijų. Tačiau jei IĮ sėkmingai didina verslo apimtis ir atsiranda poreikis pakeisti šią įmonės formą į UAB ar AB, IĮ reorganizacijos procesas į kitą juridinį vienetą pakankamai paprastas ir greitas.
Individuali veikla (IV) yra plačiai paplitusi verslo struktūra Lietuvoje, ypač tarp naujokų verslo rinkoje. Ši verslo forma pasižymi lankstumu ir paprastumu, suteikdama verslininkui galimybę greitai pradėti vykdyti komercinę veiklą be didesnių įsipareigojimų (nėra nustatyto jokio minimalaus pradinio kapitalo) ir specifinių žinių tos verslo formos įregistravimui.
Vis dėlto pradedantysis verslininkas turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad individualios veiklos atsakomybė yra neapribota, kas reiškia, kad verslininkas yra atsakingas už visas savo įmonės skolas ir įsipareigojimus savo asmeniniu turtu. Be to, IV gali būti mažiau patraukli potencialiems investuotojams ar partneriams dėl vieno asmens atsakomybės ir rizikos, susijusios su šia veikla.
Mažosios bendrijos steigimas labiausiai priimtinas norint pradėti smulkųjį verslą be didelio pradinio kapitalo ir planuojant, kad MB sudarys iki 10 narių. Steigiant MB nėra nustatytas minimalus jos narių įnašo dydis. Tik reikia pažymėti, kad steigėjai gali būti tik fiziniai asmenys.
Skirtingai nei IĮ atveju, MB nariams (tame tarpe ir bendrijos vadovui) taikoma ribota civilinė atsakomybė, t.y. nevykdomi įsipareigojimai gali būti išieškomi tik iš bendro įmonės turto. MB steigimas taip pat patrauklus žvelgiant iš mokestinės naštos pusės. Standartinis Pelno mokesčio dydis yra 15%, tačiau daugeliui taikomas lengvatinis 5% pelno mokesčio dydis. Tokio dydžio pelno mokestis mokamas jei MB darbuotojų skaičius neviršija 10, metinės pajamos yra iki 300 000 eur, o bendrijos nariai kitose įmonėse paskutinę mokestinio laikotarpio dieną valdo mažiau nei 50% akcijų. Būtent MB steigimas taip pat priimtinas tais atvejais, kai dar tik formuojama verslo partnerių komanda, nes naujų MB narių įtraukimo bei išstojimo iš bendrijos procedūros yra itin paprastos ir greitos.
Uždarosios akcinės bendrovės steigimas – tai geras pasirinkimas, kai norima pradėti ne individualų, o komandinį verslą, pagrįstą įmonės akcijų pirkimu/ pardavimu bei bendra akcininkų valdymo struktūra.
Skirtingai nei steigiant MB, pradedant UAB veiklą, yra numatytas 2500 eurų dydžio minimalus įstatinis kapitalas. Asmeninio turto saugumo prasme, UAB ir MB pasižymi panašiomis garantijomis – UAB akcininkams taikoma ribota civilinė atsakomybė (už nevykdomas prievoles akcininkai atsako tik UAB turtu). Taip pat esant poreikiui, akcininkai gali lengvai palikti verslą (parduoti ar dovanoti turimas akcijas). Be to, UAB steigimas itin priimtinas planuojantiems pritraukti investicijas ir plėsti verslą ateityje. UAB akcininkų skaičius gali siekti iki 250, ir tuo tarpu įmonės gali išleisti ir parduoti neribotą kiekį akcijų taip plečiant veiklą ir didinant įmonės kapitalą. Kalbant apie mokesčių sistemą, UAB taikomos tokios pačios lengvatos kaip ir MB, t.y. 5% lengvatinis pelno mokesčio tarifas jei UAB metinės pajamos neviršija 300 000 eur, vidutinis darbuotojų skaičius yra ne didesnis nei 10, paskutinę mokestinio laikotarpio dieną akcininkai valdo mažiau nei 50 % akcijų kitose įmonėse.
VšĮ steigiama norint vykdyti visuomenei naudingas veiklas. Ją gali steigti tiek vienas, tiek daugiau asmenų. VšĮ steigimui nėra nustatytas pradinio kapitalo dydis, tad galima steigti net turint nedideles pinigų sumas. Yra galima komercinė veikla, galima gauti įvairų finansavimą, paramas iš valstybės, juridinių bei fizinių asmenų. Tačiau visos gautos pajamos gali būti panaudojamos tik iš anksto nustatytiems tikslams bei veikloms įgyvendinti. VšĮ nariai gauna atlygį už darbą, o gautas visas pelnas lieka organizacijai ir negali būti išdalintas narių asmeninei gerovei tenkinti. Įmonė gali būti atleidžiama nuo kai kurių mokesčių ir gauti įvairias lengvatas. Deja, bet ši verslo forma turi ribotas verslo plėtros ir vystymo galimybes.
Asociacija steigiama kai norima pradėti komandinį verslą, t.y kai grupė bendraminčių, nemažiau kaip 3, nori kartu siekti bendrus poreikius tenkinančių tikslų.
Asociacijai įsteigti nėra nustatytas privalomas įnašo dydis ar pradinis kapitalas, tad ją galima įsteigti net turint nedidelį kapitalą. Šiai verslo formai taikoma ribota teisinė atsakomybė, tad steigėjai nerizikuoja asmeniniu turtu. Įmonės pajamos dažniausiai gaunamos iš įvairių paramos šaltinių, labdaros arba yra finansuojama kitų asmenų. Tačiau ši įmonė, išsiskiria iš kitų verslo formų tuo, kad nariai negauna atlygio už darbą, o pelnas, jei toks gaunamas, yra paliekamas organizacijai. Jei asociacija atitinka valstybės nustatytus reikalavimus, ji gali būti atleista nuo mokesčių mokėjimo ar gauti įvairias lengvatas.
Kiek ir kada reikės sumokėti mokesčių, kaip juos apsiskaičiuoti ir kiti svarbūs klausimai buvo aptarti seminaro metu. Kviečiame žiūrėti jo įrašą!
Tad jei Jums rūpi sklandus Jūsų verslo startas, nedvejodami kreipkitės į mus. Dėmesys kiekvienam klientui, individualių verslo poreikių išpildymas ir atidumas smulkmenoms yra mūsų vizitinė kortelė.