img 2023-03-09

Muito mokestis

img

Muito mokestis - mokestis, kuriuo apmokestinamos įvežamos arba išvežamos prekės iš muitų teritorijos. Importuojamos prekės gali būti apmokestinamos ir kitais mokesčiais. Europos Sąjungoje tie mokesčiai būtų: importo PVM ir importo akcizo mokestis. 

Nuo 2021 m. liepos mėnesio ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje neliko PVM mokesčio lengvatos prekėms, neviršijančioms 22 eurų vertės ir siunčiamoms iš trečiųjų šalių (Jungtinė Karalystė, JAV, Kinija ir pan.). Tai itin įtakojo mūsų šalies pirkimo iš tokių internetinių puslapių kaip “Aliexpress” “Wish” ir pan. apimtis bei galutinę užsakomų prekių kainą.

Tokio tipo internetinėse parduotuvėse apsiperkantys Lietuvos gyventojai dabar privalo sumokėti 21 proc. didesnę prekės kainą. Visoms siuntoms, kurioms yra taikomi importo mokesčiai, būtina ir tarptautinės pašto siuntos pateikimo muitinei (deklaravimo) procedūra, kuri taip pat apmokestinama papildomu mokesčiu. Į užsakomos prekės vertę, nuo kurios skaičiuojamas importo PVM mokestis, įtrauktos ir visos siuntimo išlaidos. 


Siuntų deklaravimas ir apmokėjimas

Nuo 2021 m. liepos 1 d. įsigaliojusioms naujosioms siuntų iš trečiųjų šalių taisyklėms vykdomi trys skirtingi siuntų deklaravimo bei apmokėjimo būdai. Papildomi mokesčiai siuntoms gali būti taikomi priklausomai nuo pasirinkto deklaravimo būdo bei siuntos gavėjo. Papildomi mokesčiai gali atsirasti dėl aptarnavimo, tarpininkavimo, siuntos saugojimo ir pan. 



Taigi, galima įvardinti šiuos siuntų deklaravimo bei apmokėjimo būdus;

• Prekių pirkimo metu. Importo PVM mokestis sumokamas prekės įsigijimo metu. Prekei atkeliavus į Lietuvą nebereikia mokėti PVM mokesčio, tačiau lieka prievolė deklaruoti prekę muitinėje. Už papildomą mokestį yra galimybė, jog prekės deklaraciją savo vardu pateikia pats Lietuvos paštas.

• Per Lietuvos paštą. Visas iš trečiųjų šalių siunčiamos siuntas, pristatomas per Lietuvos paštą ir siuntos vertei neviršijant 1000 eur, savo vardu yra įgaliotas deklaruoti Lietuvos paštas. Mokesčius reikia sumokėti atsiimant siuntą. Siuntos gavėjas gali pasirinkti ne būtinai Lietuvos paštą būti jo deklaravimo tarpininku. Jei norima pasirinkti kitą deklaravimo tarpininką, būtina atsisakyti Lietuvos pašto paslaugų dar iki siuntai pasiekiant Lietuvą. 

• Savarankiškai. Gyventojai patys gali deklaruoti įsigytas prekes bei susimokėti už jas priskaičiuotus mokesčius kai prekės vertė neviršija 1000 eurų. Jei nusprendžiama prekes deklaruoti savarankiškai taip pat reikia nepamiršti apie tai informuoti Lietuvos paštą bei atsisakyti jo tarpininkavimo paslaugų. 

Perkant iš trečiųjų šalių, nepriklausančių Europos Sąjungai - JAV, Rusija, Kinija, Didžioji Britanija, ir nemokant PVM tiesiogiai pirkimo metu pardavėjui, taikomi mokesčiai:

Importo PVM. Jis skaičiuojamas nuo siuntos ir siuntos siuntimo kainos. Šis mokestis po 2021 m. liepos 1 d. taikomas visoms prekėms, nepriklausomai nuo jų kainos ir yra 21 proc. dydžio. 

Muito mokestis. Papildomai taikomas muito mokestis, kai prekės vertė viršija 150 eur. Muito mokesčio dydis priklauso nuo prekės pobūdžio bei klasifikacijos, o muito mokestis skaičiuojamas nuo prekės sumos, sumokėtos pardavėjui, procentine dalimi, paprasčiau tariant- prie prekės savikainos reikia pridėti siuntimo išlaidas ir gautą sumą padauginti iš muito tarifo dydžio, kuris priklauso nuo importuojamos prekės. Muitų tarifus galima rasti muitinės duomenų bazėje. Pvz: odinės avalynės muito tarifas 7-24,5 proc, drabužiams- 12 proc.


Tarpininkavimo paslaugų tarifai

Tarpininkavimo mokestis skirtas padengti siuntos saugojimo bei jos apdorojimo sąnaudas, taip pat jis skirtas padengti informacijos perdavimo muitinei bei, jei yra poreikis, duomenų tikslinimo sąnaudoms. Šiomis dienomis didžioji dauguma siuntų deklaruojamos per Lietuvos paštą. Siuntas deklaruoti savarankiškai pasirenka tik 0,3 proc. siuntų gavėjų. 

Taikomi mokesčiai už tarpininkavimo paslaugas jei prekės vertė neviršija 150 eur:

deklaruojant siuntą per Lietuvos paštą- 6,99 eur.

deklaruojant siunta savarankiškai muitinėje- 2 eur administravimo mokestis.

jei PVM jau sumokėtas savarankiškai pirkimo metu ( Aliexpress, Wish ir pan.)- mokėti nereikia nieko.

Taikomi mokesčiai už tarpininkavimo paslaugas kai prekės vertė viršija 150 eur:

Lietuvos pašte- 30 eur. 

pasirinkus bet kurį kitą tarpininką kaina paprastai būna didesnė nei pašte.

Pakankamai neseniai, nuo 2022 m. kovo mėn., pradėtas taikyti naujas mokestis už deklaracijos koregavimą. Už deklaracijos koregavimą Lietuvos pašte yra taikomas 10 eur mokestis. Šis mokestis bus taikomas tuomet kai siuntos gavėjas pageidauja deklaracijos taisymo bei mokesčių perskaičiavimo po muitinės procedūrų įforminimo, o nauja pateikta informacija nesutaps su jau įforminta deklaruota informaciją apie siuntą. 

Aptarus muitinės tarpininkavimo įkainius, kyla klausimas ar būtina naudotis tarpininkų paslaugomis? Prievolės naudotis muitinės tarpininkų paslaugomis, žinoma, nėra. Siuntą galima išmuitinti savarankiškai, tai kainuos ženkliai mažiau. Tačiau tam reikia žinių, susijusių su šia veikla, o neturint žinių tai dar atims ir nemažai brangaus laiko. 


Pabaigai

Ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio rinka deda didžiules pastangas, jog mokesčių už siuntas mokėjimas bei deklaravimas būtų kuo paprastesnis ir patogesnis siuntų gavėjams. Itin svarbu tinkamai adresuoti siuntas. Išmuitinimo procesas bus daug sklandesnis, kai tinkamai pateikti siuntos gavėjo duomenys: teisingai nurodyti vardas bei pavardė, nurodytas siuntos gavėjo kontaktinis telefono numeris bei el. pašto adresas, kuriais daug paprasčiau ir greičiau gaunama informacija apie atvykstančias siuntas.