img 2023-03-14

Kaip pradėti verslą?

img

Geriausias būdas motyvuotai dirbti mėgstamą darbą yra susikurti sau darbo vietą. Šiam, itin svarbiam gyvenimo žingsniui, nėra būtinas diplomas ar didžiulės investicijos. Svarbiausia yra žinios, kurios padės susigaudyti kaip ir nuo ko pradėti. Siekiant sėkmingai pradėti verslą bei protingai plėtoti savo idėją būtina nepasimesti bei vadovautis jau patyrusių verslo pasaulio žmonių patarimais. Būtent apie pirmuosius žingsnius verslo pasaulyje bei nuo ko juos pradėti žengti ir aptarkime. 


Idėja

Bet kurioje, pardavimų ar paslaugų srityje besiruošiantiems pradėti dirbti bei kurti savo verslą, būtina verslo idėja. Kasdien gali kilti ne viena idėja verslui, tačiau reikėtų orientuotis į 2 galimus kelius:

  • idėja gali siūlyti naujoves rinkoje ir būti novatoriška;
  • idėja koncentruojama į darbo atlikimą ar paslaugų suteikimą kokybiškiau, pigiau, greičiau nei jau rinkoje esantys konkurentai.

Šiomis dienomis pakankamai sudėtinga sugalvoti visiškai naują ir rinkoje dar neegzistuojančią prekę ar paslaugą. Dėl to žymiai paprasčiau įgyvendinti antrąjį kelią. Žinoma, svarbiausia, jog idėja bei verslo kryptis tenkintų ir teiktų džiaugsmą pačiam žmogui, nes nuosavas verslas yra tikrai sudėtingas ir daug atsakomybės bei laiko reikalaujantis procesas. Kad nepritrūktų užsidegimo ir motyvacijos būtina tikėti savo idėja ir mėgautis jos įgyvendinimo procesu. 

Taigi, kur ieškoti tos vienintelės idėjos? Svarbu įvertinti savo pomėgius, hobius. Apgalvoti gal šie dalykai gali virsti į sėkmingą verslą. Taip pat galima analizuoti savo aplinką, pastebėti ko joje trūksta, su kokiomis problemomis susiduria žmonės Jūsų aplinkoje ir kaip galėtumėte tai pakeisti. Būtina kalbėti su žmonėmis bei išgirsti rinkos poreikius. Suradus artimą sritį bei idėją, svarbu ją išgryninti. Verslo idėjos kūrimo ir ieškojimo etape reikėtų akcentuoti:

  • ką planuojate daryti - pati idėja;
  • kokiai žmonių grupei tai bus reikalinga - tikslinė auditorija;
  • koks veiksmų planas, kuris padės užtikrinti maksimalią kokybę versle.


Rinkos analizė

Nebūtinai viskas, kas mums atrodo naudinga, įdomu ir aktualu, bus reikalinga rinkai. Pradedant kurti savo verslą svarbu atlikti namų darbus ir išanalizuoti, koks Jūsų siūlomos prekės ar paslaugos poreikis rinkoje bei koks galėtų būti rinkos dydis.

Verslo pradžioje, kuriant smulkų verslą, pirminiam rinkos tyrimui pakaktų apklausti savo aplinkos asmenis ir sužinoti jų nuomonę apie verslo idėją. Šiomis dienomis galima labai paprastai apklausas atlikti internetinėje erdvėje, užduoti klausimus socialiniuose tinkluose. Nereikėtų bijoti, jog kažkas ims kopijuoti Jūsų idėją vien išgirdęs Jūsų planus apklausoje. Svarbiausia yra idėjos įgyvendinimas.

Rinkos analizė ne tik padės susidėlioti akcentus, kas patinka ar nepatinka auditorijai bei kokias emocijas Jūsų idėja jiems kelia ar kokius žmonių lūkesčius reikės patenkinti. Išgirsite daug patarimų, kritikos bei argumentų. Viską išanalizavus ir gerai apmąsčius atsiranda dar daugiau galimybių tobulinti savo idėją bei kurti veiksmų planą jos įgyvendinimui. 

Taip pat labai svarbu išanalizuoti būsimų konkurentų darbą, jų silpnybes bei stiprybes, pasiruošti veiksmų planą, ką Jūs galėsite padaryti kitaip ir geriau nei konkurentai. 


Verslo planas

Tikras ir konkretus verslo planas yra būtinas tiems, kurie ieško ir siekia gauti finansavimą. Jei tai Jums verslo pradžioje neaktualu užtenka ir konkrečių veiksmų plano, kuris susideda iš:

  • verslo idėjos, koks jūsų tikslas ar kokias problemas bandysite išspręsti;
  • tikslinių vartotojų apibūdinimo ir analizavimo;
  • kainodaros, prekių pakavimo, pristatymo, tiekėjų konkretizavimo;
  • marketingo/ augimo plano.

Siekiant eiti sėkmingu verslo keliu itin svarbu visus šiuos dalykus apgalvoti, išanalizuoti ir apskaičiuoti. 


Idėjos įgyvendinimas

Po visų idėjos kūrimo, išgryninimo ir verslo kelio planavimo veiksmų ateina metas darbams ir oficialiam prekių ar paslaugų teikimo etapui. Kaip atkreipti į save dėmėsį ir pritraukti pirmuosius klientus?

Šiomis dienomis, kai socialiniai tinklai užima didelę laiko dalį bet kurio asmens gyvenime, informacijos apie teikiamas paslaugas ar parduodamas prekes sklaidą itin patogu pradėti būtent per juos. Savo vartotojus itin greitai pasieksite socialinių tinklų pagalba. Susikūrus savo verslo puslapį bus galima skelbti svarbiausią informaciją apie siūlomas prekes, kelti darbų nuotraukas, kurti ryšį su su savo klientais per kuriamą įtraukiantį turinį. Taip pat savo socialinių tinklų paskyrą galima reklamuoti įvairiose grupėse arba pirkti reklamą, kuri padės Jūsų paskyrą atrasti daugiau žmonių. 

Kitas žingsnis, sukursiantis klientams malonesnę apsipirkimo ar paslaugų gavimo patirtį, internetinio puslapio sukūrimas. Jame bus daug patogiau apsipirkti klientams, o šiais laikais įmonės, neturinčios internetinės svetainės su savo siūloma produkcija ir informacija apie save, atrodo daug silpniau rinkoje. 


Verslo įteisinimas

Vos tik atsiradus pirmiesiems klientams, perkantiems iš Jūsų siūlomas prekes ar paslaugas, būtina įteisinti savo veiklą. Žinoma, tai galima padaryti ir prieš pirmųjų pardavimų atsiradimą.

Smulkiajam verslui, kuris nereikalauja didesnių investicijų ir nėra rizikos prarasti dideles pinigų sumas verslui nenusisekus, rekomenduojama rinktis Mažosios bendrijos (MB), verslo liudijimo arba Individualios veiklos pagal pažymą juridinės veiklos formą. Kuriant stambesnį, daugiau investicijų reikalaujantį ir su didesnėmis rizikomis susijusį verslą rekomenduojama steigti Uždarąją akcinę bendrovę (UAB).


Veiklos vykdymas ir verslo vystymas

Jau pradėjus vystyti savo verslą, jį oficialiai įteisinus ir gaunant pajamas būtina periodiškai analizuoti veiklos efektyvumą, ar rezultatai tenkina pradinius lūkesčius, ar taikomi verslo metodai veiksmingi.

Svarbu nuosekliai sekti:

  • finansinius duomenis (išlaidas, pajamas, pelną); 
  • klientų nuomonę bei pasitenkinimą Jūsų preke/ paslauga;
  • naujų klientų rato didėjimą (stebėti soc. tinklų ir interenetinio puslapio lankomumą, užsakymų skaičių). Analizuoti per kokius kanalus klientai sužino, dažniau įsigyja Jūsų siūlomą produkciją. 

Tokia veiklos analizė padės kontroliuoti veiklą, parodys kur yra trūkumai ir būtų galima labiau sutelkti dėmesį. Analizė parodys ar reikėtų mažinti išlaidas, ar didinti reklamos kiekį mažiau klientus pasiekiančiuose kanaluose, o gal išvis kažkurio kanalo atsisakyti, gal klientams neaktuali nauja produkcijos pakuotė arba netenkina prekių pristatymo greitis ir pan. Nuolat analizuojant veiklos rezultatus galima išsikelti sekančio mėnesio tikslus ir analizės dėka pamačius vieną ar kitą problemą jas iš lėto spręsti ir pamažu keliauti link sėkmingo ir pelningo verslo. 


Pabaigai

Pateikti verslo kūrimo pradžios etapai yra gairės, kurios padės nepasimesti generuojant savo idėjas ir siekiant iš jų išvystyti sėkmingą verslą. Visuomet galima improvizuoti ir pagaliau būti savo paties vadovu. Galbūt sėkmė lydės ne visada, bet gera idėja ir priimti teisingi sprendimai verslo pradžioje padės pasiekti verslo stabilumą ir sėkmę, svarbiausia tikėti savo idėja ir entuziastingai žengti sėkmės link!