Kas yra terminuota darbo sutartis?
Terminuota darbo sutartis - tarp darbdavio ir darbuotojo pasirašyta darbo sutartis, sudaroma tam tikram laikui arba konkrečių darbų atlikimui - būtina sutarti sutarties terminą. Sudarytos terminuotos darbo sutartys negali viršyti daugiau nei 20 proc. visų darbdavio sudarytų darbo sutarčių. Kaip sudaroma terminuota darbo sutartis apibrėžia Darbo kodekso 67 str.
Terminuotos darbo sutarties terminas gali būti nustatomas dienų, savaičių, mėnesių ar metų skaičiui, iki tam tikros kalendorinės datos, užduoties atlikimo ar tam tikrų aplinkybių atsiradimo, pasikeitimo.
Terminuota darbo sutartis tai pačiai darbo funkcijai atlikti negali būti sudaroma ilgiau nei 2 metams, išskyrus tuos atvejus, kai darbuotojas priimamas atlikti laikinai nedirbančio darbuotojo darbą.
Skirtingoms darbo funkcijoms atlikti terminuota darbo sutartis negali būti ilgesnė nei 5 metams. Pažeidus šiuos reikalavimus darbo sutartis laikoma neterminuota.
Draudžiama sudaryti terminuotas darbo sutartis nuolatiniams darbams atlikti, kai bendras darbdavio sudarytų terminuotų darbo sutarčių skaičius viršija 20 proc.
Pasibaigus darbo sutarties terminui, bet faktiškai vis dar besitęsiant darbo santykiams ir nei darbdaviui, nei darbuotojui nereikalaujant nutraukti sutartį, laikoma, jog sutartis pratęsta neterminuotam laikui. Jei terminuota darbo sutartis pasibaigus terminui nutraukiama, bet nepraėjus mėnesiui iš naujo sudaroma terminuota darbo sutartis tam pačiam darbui - darbuotojo reikalavimu tokia sutartis pripažįstama neterminuota.
Darbo kodekse aiškiai apibrėžtas draudimas diskriminuoti dirbančius pagal terminuotą darbo sutartį. Draudžiama pagal terminuotą darbo sutartį dirbantiems darbuotojams nustatyti mažiau palankias darbo sąlygas nei tas pačias darbo funkcijas atliekantiems darbuotojams, dirbantiems pagal neterminuotą darbo sutartį. Draudžiama mokėti mažesnį atlyginimą, netaikyti skatinimo sąlygų ar nesiųsti į kvalifikacijos kėlimo kursus vien dėl to, kad darbuotojas dirba pagal terminuotą darbo sutarį.
Darbo santykiams pagal terminuotą darbo sutartį besitęsiant ilgiau nei vienerius metus darbdavys raštu privalo įspėti darbuotoją apie darbo sutarties pasibaigimą ne vėliau kaip prieš 5 darbo dienas, o jei terminuota darbo sutartis buvo ilgesnė nei 3 metai - ne vėliau kaip prieš 10 darbo dienų. Nepranešus darbuotojui apie darbo sutarties pasibaigimą iš anksto, darbdaviui atsiranda prievolė sumokėti už kiekvieną termino pažeidimo dieną, bet dienų skaičius negali viršyti prieš tai įvardintų terminų (t.y. maksimaliai gali būti sumokama už 5 arba 10 darbo dienų).
Kai terminuota darbo sutartis ilgesnė nei 2 metai, pasibaigus darbo sutarčiai, darbuotojui išmokamas jo 1 vidutinis mėnesio darbo užmokestis- išeitinė išmoka. Išeitinė išmoka nemokama tais atvejais, kai sudaroma su tuo pačiu darbuotoju nauja terminuota darbo sutartis kitai darbo funkcijai atlikti (DK 68 str, 3 dalis).
Terminuota darbo sutartis kaip ir neterminuota gali būti nutraukiama šalių susitarimu,darbuotojo prašymu ar darbdavio iniciatyva nesuėjus terminuotos darbo sutarties pabaigos terminui. Darbuotojas norėdamas nutraukti darbo sutartį apie tai darbdavį turi įspėti raštu ne vėliau kaip prieš 14 dienų, o esant svarbioms priežastims- ne vėliau kaip prieš 3 darbo dienas. Tuo tarpu darbdavys nutraukti terminuotą darbo sutartį prieš terminą gali tik ypatingais atvejais, jei nėra kur perkelti darbuotojo jo sutikimu į kitą darbo vietą, arba sumokant už likusį terminuotos darbo sutarties laiką darbuotojo vidutinį darbo užmokestį.
Apibendrinant, terminuotos darbo sutartys privalo turėti pabaigos terminą, bet nebūti ilgesnės nei 5 metai. Darbuotojui turi būti užtikrintos visos socialinės garantijos, kaip ir dirbant pagal neterminuotą darbo sutartį. Renkantis įdarbinti darbuotoją pagal terminuotą darbo sutartį svarbiausia įvertinti ar darbuotojui bus suteikta galimybė dirbti visą sutarties laiką, nes darbdaviui kyla sunkumų bandant nutraukti tokią darbo sutartį nepasibaigus terminui.