img 2022-10-10

Individuali veikla ar verslo liudijimas? Ką pasirinkti?

img

Individuali veikla ar verslo liudijimas - kas geriau?

Individuali veikla pagal pažymą ar verslo liudijimas? Nusprendus pradėti savarankišką darbą arba pradėti dirbti laisvai samdomu darbuotoju kyla klausimas - kokią veiklos formą rinktis? Savarankiškai dirbantys, laisvai samdomi darbuotojai beveik visada renkasi tarp individualios veiklos pažymos ir verslo liudijimo. Kas visgi geriau - individualios veiklos pažyma ar verslo liudijimas? Vieno ir teisingiausio atsakymo nėra. Pasirinkimas priklauso nuo daug skirtingų aspektų. Kyla daug klausimų. Kokie mokesčių skirtumai? Veiklos sritys ir terminai? Į ką svarbiausia atkreipti dėmesį? Individuali veikla ar verslo liudijimas bus geresnis pasirinkimas tam tikrai veiklos sričiai vykdyti?


Kas yra verslo liudijimas?

Verslo liudijimas – dokumentas, kuriame nurodytą laiką suteikiama teisė verstis gamyba ir prekyba. Šis dokumentas taip pat patvirtina apie jau sumokėtą fiksuoto dydžio pajamų mokestį. Atskirose savivaldybėse verslo liudijimo įkainiai gali skirtis, kadangi kiekviena savivaldybė įkainius nustato individualiai. 

Verslo liudijimai išduodami Valstybinėje mokesčių inspekcijoje (VMI). Juos išsiimti galima nuvykus į artimiausią VMI skyrių arba tiesiog užsisakant internetu Mano VMI paskyroje. Verslo liudijimo išdavimas trunka iki 4d.d. po dokumentų pateikimo ir yra išduodamas pasirinktam periodui. Trumpiausiai, net ir vienai dienai, verslo liudijimą galima išsiimti prekybai. Kitų sričių verslo liudijimų trukmė nuo 5d iki 1 metų. 

Veikla pagal verslo liudijimą patogi, nes nereikia steigti juridinio asmens (įmonės), o norint nutraukti veiklą nereikia to juridinio asmens išregistruoti. Nepratęsus verslo liudijimo ir pasibaigus jame nurodytam laikotarpiui veikla tiesiog laikoma nevykdoma.

 

Veikla pagal verslo liudijimą

Lyginant su individualia veikla pagal pažymą verslo liudijimas neturi tokio plataus veiklų, kuriomis galima su juo verstis, sąrašo. Verslo liudijimai išduodami norintiems užsiimti gamyba arba prekyba. Jei asmeniui turinčiam verslo liudijimą veiklą padeda vystyti šeimos nariai - jie gali būti įrašyti verslo liudijime, tačiau jie nebus laikomi įdarbintais darbuotojais.

Dirbantiems su verslo liudijimu yra nustatyta pakankamai nemažai apribojimų. 

Jiems leidžiama prekiauti, teikti paslaugas fiziniams ir juridiniams asmenims tačiau tokių juridinių paslaugų gavėjų veiklos turi nesutapti su verslo liudijimu užsiimančio asmens veikla. Taip pat juridiniams asmenims parduotų prekių/paslaugų gautos pajamos negali viršyti 4500 Eur per kalendorinius metus. Dirbant pagal verslo liudijimą ir pajamoms viršijus 45000 eurų per metus - mokamas ne tik fiksuotas mokestis, bet papildomai apmokestinama pajamų mokesčiu ir visa suma, kuri viršijo 45000 eurų. Taigi, verta gerai pagalvoti, verslo liudijimas ar individuali veikla pagal pažymą būtų geresnis pasirinkimas.


Kokie mokesčiai mokami vykdant veiklą su verslo liudijimu?

Dirbant su verslo liudijimu susiduriama su itin nesudėtinga apskaita. Už verslo liudijimą mokamo dydžio neįtakoja apyvarta bei pelnas kol jis neviršija nustatytų ribų. Jei veiklai nėra naudojamas kasos aparatas- pildomas tik pajamų-išlaidų žurnalas. 

Vykdant veiklą su verslo liudijimu privalomi mokesčiai:

1. Gyventojų pajamų mokestis (GPM). Mokesčio dydis priklauso nuo pasirinktos veiklos, savivaldybės ir pan. GPM yra fiksuoto dydžio.

2. Privalomojo sveikatos draudimo (PSD) mokestis. Skaičiuojama kas mėnesį, tarifas – 6,98% MMA (2022m - 50,95Eur). 

3. Valstybinio socialinio draudimo (VSD) įmokos. VSD įmokų dydis labai priklauso nuo verslo liudijimo galiojimo trukmės. Jei verslo liudijimas galioja pilną mėnesį - mokama standartinė mėnesinė įmoka. VSD įmokos apskaičiuojamos proporcingai verslo liudijimo galiojimo laikui, tad jei jis galioja trumpiau nei mėnesį- įmoka bus proporcingai mažesnė už standartinį mėnesinį įmokos dydį.

4. Jei pajamos viršija 45000 eurų per pastaruosius dvylikos veiklos vykdymo mėnesius - atsiranda prievolė mokėti PVM, tarifas - 21%. 


Kas yra individuali veikla?

Individuali veikla pagal pažymą itin populiari savarankiško darbo forma. Šis būdas kur kas lankstesnis, nes yra daug platesnis veiklos rūšių pasirinkimas nei verslo liudijimui. Pagal išduotą individualios veiklos pažymą gali būti vykdoma bet kokia veikla, kuriai nėra privaloma steigti įmonę.

Individualios veiklos pažymos, kaip ir verslo liudijimai, išduodamos artimiausiame VMI skyriuje arba pildant prašymą internetu Mano VMI paskyroje. Pradėjus vykdyti individualią veiklą pagal pažymą pajamų mokestis mokamas nuo faktiškai gautų pajamų metams pasibaigus.

Tai vienas didžiausių skirtumų lyginant su verslo liudijimu. Taip pat svarbu paminėti, jog pateikus prašymą užsiimti individualia veikla nereikia laukti kelių dienų, o galima pradėti savo veiklą jau tą pačią dieną. Individualios veiklos pažyma neturi galiojimo laiko, t.y. jos nereikia pratęsti kaip verslo liudijimo. Nutraukti individualią veiklą taip pat itin paprasta, tereikia pranešti apie veiklos nutraukimą per 5d.d. po faktinio veiklos nutraukimo.


Individualios veiklos apskaita

Individualios veiklos buhalterinė apskaita nėra tokia sudėtinga kaip gali pasirodyti. Tereikia pildyti pajamų-išlaidų apskaitos žurnalą. Svarbu nepamiršti, jog prekės/paslaugos gavėjui paprašius privaloma išrašyti sąskaitą ar duoti kasos kvitą. 

Rinkti visus čekius ir sąskaitas, patvirtinančias apie su individualia veikla susijusias patirtas išlaidas verta tik tiems, kurie užsiima gamyba/prekyba. Užsiimant konsultacine, kūrybine, nereikalaujančia nuolatinio žaliavų pirkimo veikla galima tiesiog metų gale sumokėti 30proc. nuo gautų pajamų sumos. Tokiu atveju nereikės kaupti sąskaitų, patvirtinančių prekių, žaliavų įsigyjimą/ pardavimą.

Žinoma, kaip ir prieš priimant sprendimą - individuali veikla ar verslo liudijimas, taip ir šiuo klausimu vertėtų įvertinti pliusus/minusus ir paskaičiuoti kas labiau tinka Jums.

Vykdant individualią veiklą labai svarbu kaip bus pripažįstamos gaunamos pajamos. Pajamos gali būti apskaitomos dviem būdais:

1. Pajamų kaupimo principu, t.y. pajamos apskaitoje registruojamos kai yra uždirbamos, o ne faktiškai gavus pinigus. Šį principą būtina rinktis jau esant PVM mokėtoju arba naudojant savo veikloje ilgalaikį turtą. Savo veiklos buhalterinėje apskaitoje pradėjus naudoti pajamų kaupimo principą jis turi būti taikomas iki veiklos pabaigos arba kol individualia veikla užsiimantis asmuo išsiregistruoja iš PVM mokėtojų registro/ įmonės veikloje nebenaudojamas ilgalaikis turtas; 

2. Pinigų apskaitos principu, t.y. fiksuojamos tik faktiškai gautos pajamos, jei išrašyta sąskaita, o pinigai dar negauti- pajamos nefiksuojamos iki pinigų gavimo momento. Šiam apskaitos principui svarbu: nebūti registruotam PVM mokėtoju, nenaudoti savo veikloje ilgalaikio turto. 


Individualios veiklos pagal pažymą mokesčiai

Užsiimant individualia veikla pagal pažymą atsiranda prievolė šiems mokesčiams:

1. Gyventojų pajamų mokestis (GPM), tarifas-15proc. Šiam 15proc. Tarifui yra išimčių. Jis mažėja iki 5proc. jei per metus pajamos nesiekia 20tūkst. Pajamoms svyruojant nuo  20tūkst. iki 35tūkst. - tarifas atitinkamai kyla nuo 5proc. iki 15proc. Pajamoms višijus 35tūkst- tarifas 15proc.

2. Privalomasis sveikatos draudimas (PSD). Mėnesinė įmoka 6,98proc MMA.

3. Valstybinis socialinis draudimas (VSD). VSD dydžiai kinta priklausomai nuo to ar asmuo kaupia pensijai papildomai.

Iki gegužės 1d. visi individualios veiklos pažymos turėtojai privalo pateikti VMI metinę pajamų mokesčio deklaraciją (tai galioja ir tiem, kurie tais metais jokių pajamų negavo). 


Skirtumai tarp individualios veiklos ir verslo liudijimo

Visgi, individuali veikla ar verslo liudijimas? Reikėtų smulkiau aptarti pagrindinius verslo liudijimo ir individualios veiklos skirtumus: 

1. Dirbant pagal individualią veiklą su pažyma mokesčiai už gautas pajamas mokami metų gale, deklaravus savo pajamas. Už verslo liudijimą būtina sumokėti mokesčius jį įsigyjant, iškyla grėsmė, jog iš anksto sumokėti mokesčiai neatsipirks ir veikla nepasiseks. 

2. Individualia veikla galima užsiimti iš karto po teisingai užpildytų dokumentų pateikimo ir jis neturi galiojimo. Tuo tarpu verslo liudijimą galima užsisakyti pasirinktam laikotarpiui (vienai dienai, savaitei, metams), tačiau reikia laukti 4d.d po dokumentų užpildymo, kad būtų galima pradėti veiklą.

3. Veiklų kiekis, leidžiantis dirbti su verslo liudijimu, labai ribotas ir deja, ribojamų veiklų sąrašas vis ilgėja. Tokiu atveju tenka rinktis individualią veiklą pagal pažymą arba įmonės steigimą. 


Apibendrinimas

Labai panašios ir kartu su esminiais mokesčių skirtumais veiklos rūšys. Dažniausias klausimas kas geriau, verslo liudijimas ar individuali veikla su pažyma? Individualios veiklos su pažyma  mokesčiai nefiksuoti, kiekvienais metais privaloma teikti deklaracijas, metų gale susimokėti mokesčius.  Mokesčių prasme verslo liudijimo įsigijimas su iš anksto žinoma fiksuota suma- saugesnis variantas. Deja, leidžiamų veiklų su verslo liudijimu vis mažėja, jos vis stipriau ribojamos. Vis dažniau kaip alternatyvą verslo liudijimui tenka rinktis ne ką sudėtingesnės buhalterinės apskaitos veiklos rūšį- individualią veiklą su pažyma.